Kiedy trzeba oddać samochód do kasacji?
Samochody wyeksploatowane, rozbite, zaniedbane, które niepotrzebnie zajmują miejsce, muszą posiadać ważne OC. Jeśli nie możemy znaleźć kupca na taki pojazd, pozostaje nam złomowanie. Kiedy oddać samochód do kasacji i się do tego przygotować? O tym w poniższym artykule.
Jaki autozłom wybrać?
Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć przed kasacją pojazdu, jest wybór odpowiedniego punktu demontażu. Warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie firm działających w okolicy, ponieważ legalny demontaż aut mogą przeprowadzać wyłącznie zarejestrowane Stacje Demontażu Pojazdów. Autozłom Żory działa na podstawie Decyzji Wojewody Śląskiego ŚR.II.6620-22/55/2/05. Upoważnienie nr 68 Wojewody Śląskiego. Stacje Demontażu Pojazdów wydają zaświadczenia upoważniające do wyrejestrowania auta w Wydziale Komunikacji. Stacje demontażu oferują zazwyczaj kilkaset złotych za pojazd. Autozłom Żory zapewnia dodatkowo bezpłatny transport.
Jakie dokumenty należy przygotować do kasacji pojazdu?
Aby proces kasacji auta przebiegł szybko sprawnie, musimy przygotować następujące dokumenty:
- dowód osobisty
- dowód rejestracyjny
- tablice rejestracyjne
- kartę pojazdu o ile została wydana
- umowę kupna-sprzedaży, jeśli samochód nie został przerejestrowany, a w dokumentach znajdują się dane poprzedniego właściciela
Przed przyjęciem auta do demontażu sprawdzany jest numer identyfikacyjny pojazdu VIN wybity na karoserii, a następnie numer ten porównywany jest z numerem w dowodzie rejestracyjnym. Stacja Demontażu Pojazdów, oprócz wystawienia zaświadczenia, ma obowiązek unieważnić tablice oraz dokumenty auta.
Jak wyrejestrować samochód po złomowaniu?
Mając zaświadczenie o kasacji auta ze Stacji Demontażu Pojazdów, udajemy się do właściwego Wydziału Komunikacji. Należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, tablice i kartę pojazdu, jeśli była wydana oraz wypełnić odpowiedni wniosek. Następnie należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 10 zł. Jeśli samochód złomowany był za granicą, zaświadczenie o demontażu musi być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Ustawowy termin na wyrejestrowanie auta po złomowaniu wynosi 30 dni. Warto pamiętać, że wraz z kasacją pojazdu przysługuje nam zwrot części zapłaconej składki OC za okres od dnia kasacji do dnia kończącego okres ubezpieczenia.